Вимоги до професійної підготовки
Фермер організовує та виконує широкий спектр трудових операцій. Справжньому фермеру не обійтися без знань з основ агротехніки, зоотехніки, ветеринарії; способів обробки сільськогосподарської продукції; правил техніки безпеки при роботі із сільськогосподарськими машинами та інвентарем, особливостей роботи з отрутохімікатами, добривами, гербіцидами, які застосовуються в сільському господарстві.
Фермерство – це дуже ризикована справа, в ній багато що залежить не від людини, а від погоди, ринку і його величності випадку.
Зазвичай слово «фермер» застосовують не до найнятих робітників, а до тих, хто займається індивідуальним підприємництвом у сфері виробництва сільгосппродукції, має власне господарство, яке може бути як багатопрофільним, так і спеціалізованим (тваринництво, овочівництво, бджільництво тощо).
Найчастіше фермер веде господарство не сам, а запрошує кількох найнятих робітників чи кооперується з членами власної сім'ї або з іншими фермерами. Коло його діяльності зазвичай досить широке – це і, власне, робота, спрямована на вирощування рослин (сіяння, прополювання, поливання, збір урожаю тощо) або утримання тварин (годівля, випасання, доїння тощо) та інші функції.
Фермер повинен мати такі риси, як високу працездатність, фізичну силу і витривалість, уміння працювати навіть у несприятливих зовнішніх умовах (наприклад, у полі в негоду). Зрозуміло, йому потрібні знання і навики, що стосуються специфіки виробництва тієї сільськогосподарської продукції, якою він займається.
Як будь-яка підприємницька діяльність, праця фермера пов'язана з ризиком, зумовленим примхами погоди, конкуренцією, коливанням цін на техніку та продукцію. Щоб успішно працювати в таких умовах, треба проявляти гнучкість і оперативність у своєчасному перепрофілюванні виробництва.
Джерело: Подорож у світ професій. Випуск третій // Позакласний час. – 2010. – №11. – С. 78.
Фото: http://rentakran.com.ua/articles/ka-vy-brat-podhodyashhij-bashenny-j-kran.html
Комментариев нет:
Отправить комментарий